4 lutego 2014

Jak dbać o dom, w którym mieszkają zwierzęta?

Mówi się, że zwierzęta są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, a często stają się nawet bliższymi niż ludzie. Mieszkanie z nimi daje mnóstwo radości, niestety wiąże się również z dodatkowymi obowiązkami, które często nas przerastają. Dbanie o dom, w którym mieszka kudłaty lokator, to nie lada wyzwanie. Wymaga od nas wiele wysiłku, a przede wszystkim cierpliwości. Oto kilka sprawdzonych rad, jak pozbyć się sierści, zapachu moczu, czy też jak oduczyć naszych pupilów niszczenia mebli.
JAK USUNĄĆ SIERŚĆ Z DYWANU?


Właściciele psów i kotów ciągle muszą walczyć z problemem sierści. Najbardziej dokuczliwy jest wiosną i jesienią, kiedy nasi czworonożni przyjaciele linieją. Najbardziej narażony jest dywan. Sierść może głęboko w niego wnikać, a nie usuwana regularnie unosi się w powietrzu i powoduje reakcje alergiczne.


•    W tej sytuacji przyda Ci się gumowy wałek albo gumowa miotła. Przykładając jedno z nich do dywanu, przesuwaj w swoim kierunku, robiąc przy tym krótkie i szybkie ruchy.


•    Załóż gumowe lub lateksowe rękawiczki i przeciągnij dłońmi po powierzchni dywanu. Sierść powinna osadzić się na rękawiczkach.

•    Dobrym rozwiązaniem jest również klejąca rolka. Przejedź nią po dywanie kilka razy.

•    Mimo wszystko staraj się raz dziennie odkurzać dywany, oszczędzi Twój czas przy ręcznym usuwaniu sierści.
JAK USUNĄĆ SIERŚĆ Z TAPICERKI?

O ile sierść naszego zwierzaka może być bardzo miła i delikatna podczas pieszczot, o tyle osiadająca na ubraniach i tapicerce nie jest już taka przyjemna. Ubrania czy narzuty pokryte sierścią są bardzo nieestetyczne i mogą sprawiać wrażenie brudnych. Jak się jej pozbyć?

•    Użyj suchej gąbki albo mokrej szmatki.


•    Ubierając gumowe rękawiczki, przesuń nimi po tapicerce, wyczesując w ten sposób sierść.

•   Przygotuj butelkę z atomizerem, napełnij ją trzema miarkami wody i jedną miarką płynu do płukania tkanin. Spryskaj tapicerkę i pozostaw na około trzy godziny. Po tym czasie, zamontuj w odkurzaczu końcówkę służącą do czyszczenia tapicerek i odkurz sierść.

•    Wykorzystaj taśmę pakunkową. Naklejaj ją kawałek po kawałku na tapicerkę i zbieraj przyklejającą się do niej sierść.

•    W większości supermarketów możesz kupić specjalne rolki do usuwania sierści z ubrań. Sierść przykleja się do taśmy naklejonej na rolkę, przy okazji usuwając z odzieży inne osiadające pyłki. Zużytą taśmę odklej i wyrzuć. Dzięki temu sierść nie unosi się potem w powietrzu.
JAK POZBYĆ SIĘ ZAPACHU MOCZU?

Zdecydowałeś się na szczeniaczka lub kotka? Co jeśli nie umieją jeszcze załatwiać się tam gdzie trzeba? Nikogo nie trzeba przekonywać, że zapach moczu jest bardzo nieprzyjemny. Co więcej - może wnikać w panele i dywany, przez co na stałe zagości w naszym mieszkaniu. Problem dotyczy również starszych zwierzaczków - często osłabione chorobą załatwiają się w domu. Jak pozbyć się tego nieprzyjemnego zapachu i móc przyjmować gości w miłej atmosferze?

•    Stwórz papkę z sody oczyszczonej i wody. Nałóż ją dokładnie na plamę z moczu, a następnie zmyj przy pomocy octu. Użyj ręczników papierowych dociskając je do powierzchni. Poczekaj, aż wchłoną całą wilgoć. Czynności powtórz raz jeszcze. Następnie przemyj całą powierzchnię ciepłą wodą i znowu przyłóż ręczniki papierowe, aby wchłonęły nadmiar wilgoci. Jeśli to możliwe, wystaw tkaninę na słońce. Zapach octu zniknie całkowicie po około dwóch dniach.


•    Użyj wody utlenionej, jednak musisz być przy tym bardzo ostrożny, gdyż nie wszystkie tkaniny dobrze reagują na kontakt z nadtlenkiem wodoru. Sprawdź to najpierw na małej, niewidocznej powierzchni, a jeśli wszystko będzie w porządku, użyj wody utlenionej w miejscu docelowym. Później możesz tkaninę przepłukać.

•    Płyn do płukania jamy ustnej również może być pomocny. Rozcieńcz jego nieznaczną ilość z wodą i przemyj zabrudzoną powierzchnię. Ręczników papierowych użyj do wchłonięcia wilgoci.

•    Amoniak i mydło w równych proporcjach rozpuść w wodzie, a następnie wyczyść zabrudzone miejsce.

•    Posyp zabrudzone miejsce mąką kukurydzianą, później spłucz ją wodą.
JAK ODUCZYĆ KOTA DRAPANIA MEBLI?

To jeden z najbardziej nieznośnych instynktów kota. Ciepią na tym zarówno nasze meble, dywany jak i zasłony czy ubrania. Niestety nie da się oduczyć kota samego drapania, ale możesz spróbować go trochę zniechęcić.

•   Zdecyduj się na kupno drapaka. Koty lubią drapać stojąc na dwóch łapkach, więc świetnie sprawdzi się wyższy drapak pionowy. Postaw go w miejscu, w którym najczęściej przebywasz (kot drapiąc często chce zwrócić na siebie uwagę).

•   Jeśli kot nie chce korzystać z drapaka spróbuj zastąpić go starym dywanem, lub korkiem. Obij nim kawałek ściany i baw się z kotem przez kilka dni w tej okolicy mieszkania.

•   Zarówno drapak jak i dywanik możesz spryskać kocimiętką lub walerianą.

•   Drewniane meble natrzyj pastą po polerowania drewna.

•   Kanapy, sofy czy fotele posmaruj delikatnie olejkiem cytrusowym lub goździkowym. Koty bardzo nie lubią tego zapachu a z czasem nasze meble przestaną kojarzyć się z przyjemnym miejscem do drapania.
Źródło: deccoria.pl


Zapraszany na naszą stronę: http://www.domdecor-meble.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz