4 lutego 2014

Miejsce dla niemowlaka

Pokój niemowlaka to szczególne pomieszczenie w naszym domu. Warto na jego aranżację poświęcić czas, by wszystko było perfekcyjnie dobrane. Zobacz, jakie wyposażanie koniecznie powinno znaleźć się w sypialni małego lokatora, by była ona nie tylko bezpieczna, ale również  miła dla oka.

Aranżując pokój dziecięcy, warto podzielić go sobie na poszczególne strefy. Każda z nich spełnia określoną funkcję i musi być odpowiednio wyposażona. Jakie mamy możliwości? To wszystko zależy od wielkości pokoju dla niemowlaka i wieku dziecka  - czy nasz maluch jest noworodkiem czy np. dzieckiem stawiającym pierwsze kroki. Aranżacja pokoju dziecięcego zależy też od jego przeznaczenia: czy ma to być tylko miejsce odpoczynku czy także zabawy - choć warto wspomnieć, że większość rodziców aranżuje taki kącik raczej w pokoju dziennym, by mieć dziecko ciągle na oku.
Miejsce do spania

Przez pierwsze miesiące życia dziecka, to będzie najważniejsze miejsce w jego pokoju. Mamy tu dwie możliwości – łóżeczko lub kołyskę. To pierwsze rozwiązanie jest znacznie praktyczniejsze, bo starczy dziecku na dłużej – nawet do 3. urodzin. Nic nie ma jednak takiego uroku jak kołyska, z której z kolei dziecko szybciej wyrasta. Walorem tego ostatniego mebla jest możliwość bujania w nim malucha. Niepotrzebny jest wtedy zakup dodatkowej bujawki. Pamiętajmy, by miejsca do spania nie planować w pobliżu okna ani źródła ciepła np. grzejnika, głównie ze względu na zdrowie malucha. Powinna być to wolna przestrzeń.

Kącik higieniczny

Podobnie jak łóżko, to jedno z ważniejszych elementów wyposażenia pokoju dziecka w pierwszych tygodniach jego życia. Przewijak to jego podstawowy element. Najbardziej popularną jego wersją jest ta montowana na łóżeczku, ale są też przewijaki wolnostojące czy rozkładane np. ze ściany lub szafki. To na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, uzależnione jest od tego, jak wiele miejsca mamy do dyspozycji. Każdy z rodzajów przewijaka  ma swoje lepsze i gorsze strony. Jeśli chodzi o estetykę, są na podobnym poziomie. Kolejnym ważnych elementem wyposażenia kącika higienicznego jest przybornik z podstawowymi akcesoriami do pielęgnacji – pieluszkami, chusteczkami, wacikami do przemywania itd.


Kącik zabaw w pokoju niemowlaka

Jego wyposażenie będzie się zmieniało wraz z wiekiem dziecka. Na początek wystarczy zwykła skrzynia na ulubione pluszaki i mata edukacyjna, z czasem może pojawić się kojec, półeczki na książki czy nawet pierwszy stolik do zabaw manualnych. Warto zachować umiar w dekorowaniu tej części, by oszczędzić dziecku obcowania ze zbyt wieloma bodźcami.

Oświetlenie w pokoju niemowlaka
Powinniśmy mieć możliwość jego regulowania zarówno w nocy, jak i za dnia. W oknie pokoju dziecięcego nie powinno zabraknąć rolet. Pamiętajmy, że do tego szczególnego pomieszczenia, warto wybrać kolorowe wersje – z ciekawymi grafikami i motywami. Rolety są o tyle ważne, że światło słoneczne jest bardzo drażniące dla małych dzieci i może wywoływać u nich niepokój. Warto jednak, by rolety w pokoju dziecięcym nie były w pełni kryjące, a tylko delikatnie wyciszające światło słoneczne. Całkowite zaciemnienie może powodować zaburzenia rytmu dnia i nocy.
Właściwe oświetlenie jest ważne także w nocy. Aby pobudka na karmienie nie wybudziła całkowicie dziecka, warto pomyśleć o lampce o delikatnym, łagodnym świetle. Błędem, dosyć często powielanym, jest wieszanie jej bezpośrednio nad łóżeczkiem. Taka lampka powinna znajdować się poniżej lub na równi dziecka np. na komodzie lub specjalnym nocnym stoliku.
Bezpieczeństwo w pokoju niemowlaka

To nadrzędna zasada, którą powinniśmy się kierować aranżując wnętrze dla dziecka. Nawet najpiękniej urządzony pokój dziecięcy nie spełni swojej funkcji, jeśli nie jest bezpieczny. To jego najważniejsze „wyposażenie”. Pamiętajmy więc o zaślepkach kontaktów, gdy dziecko zacznie raczkować oraz zabezpieczeniu mebli przed otwieraniem czy ryzykiem uderzenia.


Źródło:  wp.pl - dom


Zapraszany na naszą stronę: http://www.domdecor-meble.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz