3 lutego 2014

Rośliny doniczkowe kwitnące zimą

Rośliny doniczkowe, które kwitną zimą, mogą wprowadzić do naszego domu atmosferę wiosny, gdy za oknem zimno i ponuro.

Oto kilka przykładów i zasad pielęgnacji tych pięknych roślin.

Azalia

Azalia w wersji domowej to odmiana, która jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Po przyniesieniu do domu należy trzymać ją w temperaturze ok. 15ºC, w wyższej często zrzuca liście i gubi kwiaty bo nie lubią ciepłego i suchego powietrza, za to bardzo lubi spryskiwanie miękką wodą (w żadnym razie nie nabłyszczanie).
Kwiaty azalii są bardzo dekoracyjne, wyróżniają się wspaniałą formą i kolorystyką – mogą być białe, różowe lub w różnych odcieniach czerwieni. Co prawda nie pachną, ale ich wygląd to rekompensuje.  
       Cyklamen perski 

Cyklamen jest jedną z najpiękniejszych doniczkowych roślin kwitnących zimą do ozdabiania wnętrz.
Wybierając roślinę należy zwracać uwagę na to, aby jej liście były mocne (rośliny o wiotkich liściach przyniesione do domu wkrótce „oklapną”) i aby miała liczne pąki kwiatowe głęboko wśród liści. 
Zadziwiają mnogością przeróżnych odmian o białych, różowych, fioletowych, łososiowych lub czerwonych kwiatach, czasem nawet pachnących, postrzępionych, dwubarwnych lub miniaturowych.
Lubią dużo światła, lecz wymagają ochrony przed silnym nasłonecznieniem - idealne dla nich jest okno od wschodu. Optymalna temperatura w dzień wynosi 7–15°C, nocą – około 5°C mniej. Latem można go wysadzić do ogrodu.

                                 
Saintpaulia, czyli fiołek afrykański

Należy do najpopularniejszych roślin pokojowych, dostępnych w sprzedaży cały rok, także zimą.
Zachwyca malutkimi kwiatkami w przeróżnych kolorach - najpopularniejsze są ciemnoniebieskie, choć nowe odmiany są fioletowe, czerwone, białe, różowe, czasem kwiaty są podwójne, pełne, a nawet z falbankowatymi płatkami. Nowe odmiany są także dwukolorowe lub z kolorowym obrzeżeniem płatków.
Roślina jest bardzo wrażliwa na zimno, na chłodnym parapecie lub w przeciągach zmarnieje w przeciągu kilku dni. Doskonale czuje się w temperaturze pokojowej jednak z dala od kaloryfera. Podlewanie powinno być ostrożne gdyż roślina bardzo nie lubi być polewana - wtedy liście bardzo szybko pokrywają się mączniakiem (choroba grzybowa).

Kalanchoe

To w większości małe roślinki, rzadko dorastające do większych rozmiarów. W okresie kwitnienia obsypane są drobnymi kwiatkami od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Hodowcy stworzyli odmiany kwitnące w przeróżnych kolorach, mimo to najpopularniejsze są czerwone, pomarańczowe i różowe.
Wiele osób niestety traktuje kalanchoe jako roślinę jednoroczną i wyrzuca po kwitnieniu. Można ją jednak z powodzeniem uprawiać przez wiele lat, choć większe rośliny nie wyglądają już tak efektownie.
Należy jedynie uważać z częstym podlewaniem ponieważ korzenie szybko gniją, gdy woda stoi w doniczce. Kupując roślinę warto wybierać okazy, które nie są w pełni kwitnienia.
Najlepiej gdy połowa pąków kwiatowych nie jest jeszcze w pełni wybarwiona. Roślina jest łatwa w uprawie - dobrze się czuje w temperaturze pokojowej, choć preferuje nieco chłodniejsze miejsca, z dala od grzejników i przeciągów.Kaktus Bożonardzeniowy (Schlumbergera)

Znany jest pod wieloma różnymi nazwami - grudnik, grudzień, grudniówka, barbórka, raczek oraz kaktus Bożego Narodzenia, zygokaktus, filokaktus, epifylum zimowe i bierwion zimowy, a także róża bożonarodzeniowa.
Warunkiem obfitego kwitnienia w okresie Bożego Narodzenia jest o trzymanie rośliny od sierpnia do października w chłodnym miejscu (8 - 10 ºC), w tym okresie roślina powinna być wystawiana na światło słoneczne tylko na 8 godzin dziennie. Jeśli nie zapewnimy roślinie takich warunków może nie zakwitnąć.
Od momentu pojawienia się pąków regularnie zraszamy i podlewamy obficie, nie dopuszczając do zalania bryły korzeniowej. Aby schlumbergera zakwitła ponownie, zapewniamy jej dwukrotny spoczynek w ciągu roku. Pierwszy, na przełomie lutego i marca, drugi od sierpnia do października.

Gardenia 

Intensywnie pachnące kwiaty gardenii urzekają swą urodą, są podobne do kwiatów róży i mogą osiągać średnicę nawet 10 cm. Jednak aby gardenia ponownie zakwitła (co udaje się tylko doświadczonym ogrodnikom) musimy zapewnić jej odpowiednie warunki - wysoką temperaturę i wilgotność powietrza, dlatego jej uprawa jest uważana za trudną.
Kwitnące rośliny pojawiają się w sprzedaży zwykle pod koniec stycznia - najczęściej w sprzedaży pojawia się odmiana 'Veitchiana' kwitnąca zimą. Należy wybierać okazy o błyszczących, zielonych liściach i z dużą liczbą rozwijających się pąków kwiatowych.
W warunkach domowych roślina często choruje, najlepiej czuje się w szklarni gdzie panuje wysoka wilgotność i temperatura. Zrzuca kwiaty kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska, dlatego warto często ją zraszać, miękką, odstaną wodą o temperaturze pokojowej.
Begonia zimowa

Begonia zimowa najlepiej rośnie w miejscach chłodnych, półcienistych i cienistych - w zbyt nasłonecznionych traci pąki kwiatowe. Nie lubi zastoju powietrza (czyli zamkniętych pomieszczeń). Odmiany tej serii mają zwarty, wzniesiony lub pół zwisający pokrój, duże, pełne, efektowne kwiaty w atrakcyjnych barwach, lśniące ulistnienie. Łatwe w uprawie.

Storczyk (Orchidea)

Do grupy orchidei bo tak bardzo często nazywane są storczyki zaliczamy kilkadziesiąt tysięcy odmian. Najbardziej popularnym, a zarazem najprostszym w uprawie jest falenopsis.
Storczyki lubią miejsca jasne, z dużą ilością rozproszonego światła, ale nie tolerują bezpośredniego słońca. Idealnym miejscem uprawy jest wschodnie lub zachodnie okno. Taka wystawa daje największe szanse na długotrwałe i obfite kwitnienie. Okna północne nie są właściwe ze względu za małą ilość światła, zwłaszcza zimą.
Odpowiednia temperatura dla storczyka to 22- 25 stopni C, a w nocy kilka stopni mniej.
Storczyki nie lubią mokrego podłoża. Reagują gniciem korzeni. Bardzo ważne jest przesuszenie podłoża przed następnym podlewaniem. 
Po przekwitnięciu odcinamy część łodygi, na której był kwiat, tak aby pozostała część miała co najmniej 3 oczka. Dzięki temu zabiegowi storczyk powinien wypuścić nowe pędy kwiatowe i ponownie zakwitnąć.

Skrzydłokwiat

Niekiedy roślina zakwita ponownie zimą, jeśli ma zapewnioną dużą wilgotność powietrza. Skrzydłokwiat jest naszym sprzymierzeńcem w oczyszczaniu powietrza z toksycznych substancji, wydzielanych m.in. z mebli, wykładzin oraz z plastikowych obudów sprzętu elektronicznego i RTV. Roślina jest łatwa w uprawie. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, woli półcień i temperaturę 18 – 21 stopni C. latem i 16-18 stopni C. zimą. Źle znosi przeciągi i wyziewy z urządzeń gazowych. Lubi zraszanie i doskonale rośnie w wilgotnych oranżeriach. W celu utrzymania wilgoci stawiamy doniczkę na podstawce z kamykami i wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem. Latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą ograniczamy podlewanie do 1-2 razy w tygodniu.
Pierwiosnki


Kwiaty w intensywnych odcieniach żółci, błękitu, różu, czerwieni, pomarańczu i fioletu cieszą nasz wzrok. Powinniśmy im zapewnić rozproszone światło, niezbyt wysoką temperaturę i wilgotne podłoże. Kiedy przekwitną wysadzamy je do gruntu. Za rok zakwitną ponownie.Zapraszany na naszą stronę: http://www.domdecor-meble.pl

1 komentarz: