14 lipca 2014

FARBY ROZPUSZCZALNIKOWE KONTRA WODNE


Zanim przejdziemy do odświeżania naszego mieszkania i malowania ścian na nowo, musimy wybrać odpowiednie farby. Problemem okazuje się często nie tylko dobranie kolorów, ale również zakup samej farby. Producenci oferują nam różne rodzaje farb, które różnią się właściwościami i mają inne zastosowania.

Przed pierwszym malowaniem nowego mieszkania lub na etapie remontu najwięcej problemu mamy zazwyczaj z dobraniem odpowiednich kolorów. Oferta jest obecnie bardzo szeroka – często wydaje nam się, że niektóre kolory są identyczne, a w katalogach różnią się tylko nazwą. W całym tym szaleństwie należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniego rodzaju farby. Inną farbę niż w pokoju zastosujemy w łazience, a jeszcze inną na zewnątrz czy do malowania okien. Dlatego podczas zakupów powinniśmy zwrócić uwagę na trwałość farby, odporność na zmywanie oraz stopień połysku. Do wyboru mamy farby rozpuszczalnikowe oraz wodne. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto przyjrzeć im się nieco bliżej.


Farby rozpuszczalnikowe

Główną zaletą farb rozpuszczalnikowych jest to, że są dużo trwalsze od farb wodnych. Należy jednak pamiętać, że są one rozpuszczalne w substancjach organicznych, najczęściej w benzynie lakowej. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego idealnie nadają się do malowania elementów zewnętrznych – płotów, okien oraz drzwi. Bardzo rzadko stosujemy je do malowania wnętrz, wyjątek stanowią jedynie grzejniki żeliwne, do których zaleca się ich użycie. Farby rozpuszczalnikowe możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje: alkidowe, alkidowe modyfikowane żywicami poliuretanowymi (olejne) oraz silikonowe. Jeżeli mamy w planie malowanie płotu, drzwi lub okien, to powinniśmy wybrać farbę alkidową. Tworzy ona twardą i gładką powierzchnię odporną na działanie warunków atmosferycznych, uderzenie i powstawanie grzybów. Do powierzchni, które w dużym stopniu narażone są na uszkodzenia mechaniczne i uderzenia (np. do mebli) zaleca się natomiast użycie farb alkidowych olejnych. Ostatni rodzaj, czyli farby silikonowe, stosujemy w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Tworzą one bowiem elastyczną i trwałą powłokę odporną na zmywanie.


Farby wodne
Jest to rodzaj farb, który zazwyczaj wybieramy do malowania ścian wewnątrz domu. Przede wszystkim są to farby szybkoschnące, które rozprowadza się w łatwy sposób. Podczas schnięcia nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, dlatego możemy je bez obaw stosować w naszych mieszkaniach. Farby wodne możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego w nich spoiwa.

Wyróżniamy 5 rodzajów farb:

- winylowe (dosyć szybko się brudzą, jednak łatwo je wyczyścić),

- akrylowe (przepuszczają parę wodną, więc ściany „oddychają”),

- lateksowe (są trwałe i odporne na działanie promieni słonecznych, jednak dużo droższe od pozostałych),

- akrylowo-lateksowe (świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, nie przepuszczają pary wodnej),

- winylowo-akrylowe (są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, dobrze kryją malowaną powierzchnię).


Źródło: castorama.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz