8 maja 2014

ODKURZACZ CENTRALNY – Porządek pod kontrolą

Odkurzacz centralny jest doskonałym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych. Dzięki niemu możemy sprzątać bez konieczności dźwigania urządzenia po całym mieszkaniu, a jedynym elementem, który widać, jest gniazdo ssące. Trzeba jednak pamiętać o tym, że instalację łatwiej jest zrobić w czasie budowania domu – później będzie się to wiązało z kłopotliwym kuciem w ścianach.

Zdjęcie-odkurzaczexxl.pl

Choć odkurzacz centralny niewtajemniczonym wydaje się skomplikowanym systemem, w rzeczywistości jest jedną z prostszych instalacji, jakie montowane są w domu. Składa się z jednostki centralnej (silnika, separatora zanieczyszczeń, zbiornika na kurz), rur montowanych w ścianach zakończonych gniazdkami ssącymi (zasilającymi) widocznymi na zewnątrz, elastycznych węży i akcesoriów. Dostępny jest w dwóch wariantach: jako kompakt, w którym wszystko umieszczone jest w ramach jednej konstrukcji, lub jako split, w którym separator zanieczyszczeń i silnik montowane są oddzielnie. Poszczególne modele sprzedawane są z innymi typami worków:
- papierowe – jest to rozwiązanie jednorazowe, po zapełnieniu worki trzeba wyrzucić;
- materiałowe – do wielokrotnego zastosowania, po opróżnieniu ze śmieci i kurzu można je czyścić i prać;
- odwrócone – oczyszczają się samoistnie (zanieczyszczenia, które trafiają do pojemnika, opadają na dno po wyłączeniu odkurzacza).
Warto wiedzieć również, że zbiorniki na śmieci mogą mieć pojemność od 12 do 40 litrów. W większości przypadków wystarczy je czyścić kilka razy w roku, ale nie rzadziej niż co 4 miesiące.
Odkurzacz centralny – dlaczego warto go mieć?
Niewątpliwą zaletą odkurzaczy centralnych jest komfort w ich użytkowaniu. Wybrane modele mogą być włączane na dwa sposoby: odkurzacz będzie działał od razu po podłączeniu rury do gniazdka lub dopiero wówczas, gdy użyjemy przełącznika na uchwycie węża (ten sposób jest wygodniejszy – można wyłączyć urządzenie bez konieczności biegania do gniazdka). Funkcjonalność odkurzacza centralnego możemy zwiększyć przez zastosowanie gniazdek, które pełnią rolę szufelki. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w kuchni. Do tego typu gniazdek można wrzucić śmieci bez podłączania węża. Dostępne są również wersje podblatowe – do takiego otworu można zebrać okruchy bezpośrednio z blatu.
Warto mieć na uwadze, że odkurzacz centralny jest dobrym rozwiązaniem dla osób z alergiami wziewnymi (szczególnie przy uczuleniu na roztocza). Powietrze, które trafia do jednostki centralnej, przechodzi przez zbiornik i wyprowadzane jest na zewnątrz. Nie ma też obawy, że w przewodach ukrytych w ścianach, rozwiną się bakterie lub grzyby – nieczystości wciągane są do środka z prędkością 130 km/h, dzięki czemu nic nie ma szansy osadzić się wewnątrz rur.
Odkurzacz centralny – co warto wiedzieć przed montażem?
Inwestycja w dobry jakościowo odkurzacz centralny to nie wszystko. Zanim zdecydujemy się na montaż urządzenia, warto szczególnie pamiętać o:
- umieszczeniu jednostki centralnej z dala od mieszkania
Silniki odkurzaczy centralnych mają zdecydowanie większą moc niż jednostki przenośne (nawet do 3 kW), szczególnie w dużych domach, co niestety sprawia, że generują spory hałas (jego poziom sięga nawet 60 dB). Z tego powodu jednostkę centralną montuje się daleko od pomieszczeń mieszkalnych, np. w garażu lub w piwnicy. Dzięki temu odkurzanie jest niemal bezgłośne.
odpowiednim ulokowaniu rur
Instalacja rur do odkurzacza centralnego nie powinna się załamywać. Najlepiej, by rury rozprowadzone były wzdłuż linii prostych. Jeśli to zaniedbamy, w znacznym stopniu zostanie ograniczona siła ssąca odkurzacza i nasze sprzątanie będzie nieefektywne.
właściwej ilości i lokalizacji gniazdek
Ilość gniazdek ssących musi być dostosowana do wielkości domu. Na przeciętnym metrażu, do 80 mkw., maksymalna ilość gniazd to 3. Umieszczamy je w takich miejscach, żeby był do nich swobodny dostęp – nie rozmieszczamy ich za drzwiami, w narożnikach i tam, gdzie będą stały meble. Gniazdka umieszcza się w centralnej części domu.
określeniu długości węża
Warto wiedzieć, że wygodniejsze w użyciu są krótsze węże, ponieważ nie plączą się w czasie odkurzania (zanim zdecydujemy się na krótki wąż, sprawdźmy wcześniej, czy na pewno sięgnie on we wszystkie miejsca mieszkania). Dobrze jest też zaopatrzyć się w system, który umożliwia ukrycie do 15 metrów węża w ścianie (chowa się on sam, jak kabel w tradycyjnym odkurzaczu). Obsługę całej instalacji ułatwi nam panel kontrolny zainstalowany na ścianie. Można na nim m.in. na bieżąco sprawdzać czy trzeba opróżnić zbiornik na śmieci.

Źródło: castorama.pl

1 komentarz:

  1. Odkurzacz centralny bardzo cenią sobie kobiety, którym trudno nosi się ciężkie urządzenia.

    OdpowiedzUsuń