9 kwietnia 2014

"Niebo w domu" ... dekoracyjne oświetlenie światłowodowe

Dekoracyjne oświetlenie światłowodowe służy głównie jako element tworzący we wnętrzach niezwykłą, przytulną atmosferę. Z jego pomocą stworzysz np. gwieździste niebo w sypialni, i to samodzielnie - bez konieczności zatrudniania elektryka! Podpowiadamy też, ile kosztuje oświetlenie światłowodowe i gdzie warto je wykorzystać.Gwiaździste niebo, planetarium, zorza polarna, świetlna linia, fala bądź kurtyna, świecąca ściana czy też kula - to wszystko i jeszcze więcej można mieć we własnym domu dzięki zestawom oświetlenia światłowodowego. Składają się one z generatora światła i wiązek światłowodów.

Oświetlenie światłowodowe

To elastyczne kable zbudowane z włókien z tworzywa sztucznego lub szklanych. Służą do rozprowadzenia światła generowanego przez jego źródło – same nim nie są. W przeciwieństwie do żarówek, świetlówek i diod nie płynie nimi prąd elektryczny. Kontakt z nimi nie grozi zatem porażeniem (do ich montażu nie jest potrzebny elektryk). Można je przycinać na dowolną długość i wykorzystać do oświetlenia w każdych warunkach, nawet w wodzie.
Światłowody są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, glony i grzyby – decyduje o tym materiał płaszcza ochronnego, w którym są umieszczone świecące włókna. Takie oświetlenie dekoracyjne nie traci swoich właściwości z upływem czasu, więc nie trzeba ich wymieniać. Działający światłowód się nie rozgrzewa, nie powoduje zakłóceń fal elektromagnetycznych i promieniowania UV. Można go wyginać, nadając mu niemal dowolny kształt, z tym że trzeba uważać, żeby go nie zagiąć zbyt mocno.

Jak wykorzystać oświetlenie światłowodowe?

Światłowody mogą świecić na całej długości – powierzchnią boczną. Są dostępne w postaci pasków, które się przykleja do dowolnej powierzchni. Stosuje się je do stworzenia oświetlenia liniowego.
Są też świecące tylko na końcu, umieszczone w nieprzezroczystym płaszczu ochronnym. Wykorzystuje się je do stworzenia efektu świecących gwiazd, przykręcając do ich końcówek specjalne kryształki w oprawie przeznaczonej do montażu w płytach, na przykład w suficie podwieszonym (montaż polega na wywierceniu otworów i wsunięciu do nich kryształków). Kryształkami można zakończyć także światłowody świecące bokiem, zwiesić je z sufitu i stworzyć w ten sposób światłowodowy żyrandol o dowolnym kształcie uzyskanym dzięki zróżnicowanej długości tworzących go kabli.
Są też tkaniny z wplecionymi włóknami światłowodowymi. Można z nich uszyć bardzo efektowne zasłony świecące światłem o zmieniającej się barwie.

Oświetlenie światłowodowe: generator

Źródłem światła w oświetleniu światłowodowym jest żarówka umieszczona w niewielkim pudełku – generatorze nazywanym też projektorem. Może on obsługiwać wiązki nawet kilkuset światłowodów - w zależności od mocy generatora (od 3 do 150 W), rodzaju i długości światłowodów. Umieszcza się go w dowolnym miejscu, pod warunkiem że jest tam temperatura pokojowa, nie ma wilgoci i nie jest ono bezpośrednio nasłonecznione.
Generator powinien być zabezpieczony przed zakurzeniem i nie można go narażać na wibracje. Wokół niego powinno być trochę wolnej przestrzeni, by się nie przegrzewał – jego otwory wentylacyjne nie mogą być zasłonięte, trzeba też przewidzieć możliwość wymiany w nim żarówki. W celu podłączenia do zasilania może być wyposażony w zwykłą wtyczkę wkładaną do gniazdka 230 V, ale można też połączyć jego przewód na stałe do zacisków w puszce instalacyjnej.
W generatorze może być umieszczona kolorowa przysłona, która poruszając się, powoduje zmiany koloru światła. Sterowanie oświetleniem może być zdalne (pilotem).

Ceny oświetlenia światłowodowego


Podstawowe zestawy oświetlenia światłowodowego składające się ze 100 światłowodów długości 1 m, kryształków i generatora kosztują około 300 zł. Do tego można dokupić pilota za 50 zł. Z jednym takim zestawem stworzysz na suficie „gwiaździste niebo” o powierzchni 2-3 mkw. Za tej samej wielkości zestaw ze światłowodami różnej grubości, z kilkoma programami świecenia i pilotem trzeba zapłacić około 550 zł.Źródło: wp.pl dom

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz