10 kwietnia 2014

7 sprytnych sposobów czym zastąpić gwoździe

Nie zawsze musisz sięgać po gwoździe i młotek. Są taśmy, rzepy, kleje, które możesz zastosować.
Mocowanie różnych przedmiotów bez gwoździ jest bardzo proste i wygodne. Możesz użyć rzepów, kleju, pianki montażowej. Zrobisz to szybko, skutecznie i nie obijesz sobie palców.


1.Dwustronna taśma samoprzylepna

Bardzo wygodna. Nadaje się do mocowania lekkich przedmiotów, np. taśm ledowych, niewielkich ozdób. Idealna  także do łączenia papieru i kartonu. Odporna na wysoką temperaturę.
2.Rzepy

Doskonałe do mocowania niewielkich przedmiotów, np. obrazków, tkanin, zasłonek, itp.  System mocujący składa się z dwóch dopasowanych do siebie pasków – rzepów. Jeden przykleja się na ścianie, a drugi na przedmiocie, który chcemy powiesić, np. ramce obrazka czy fotografii. Rzepy można łączyć i rozłączać aż 5000 razy. Im dłuższy będzie rzep, tym mocniejsze połączenie.
3.Kleje montażowe

Są supermocne, odporne na wodę, oraz na zmienne temperatury. Z powodzeniem zastępują gwoździe, śruby, nity. Można je stosować praktycznie do wszystkich materiałów: cegły, drewna, tworzyw sztucznych, ceramiki, itp. Kleją trwale. Możesz ich użyć do przyklejenia uchwytu drzwiczek, itp.
4.Pianka samoprzylepna

Działa podobnie, jak taśma, ale jest od niej grubsza, daje więc możliwość zachowania większej odległości  między przedmiotami, które chcemy połączyć. Można z niej wycinać różne kształty. Ma również tę zaletę, że bez problemu mocuje się do powierzchni nierównych i chropowatych.
5.Folie magnetyczne

Proszek ferrytowy wprasowany w materiał nadaje jej właściwości magnetyczne. Można wybrać folię o różnej grubości i sile przyciągania. Folię trzeba nałożyć na obie powierzchnie, które mają się połączyć.
6.Masa do klejenia

Ma konsystencję masy plastycznej, a po związaniu uzyskuje twardość metalu. Gdy zastygnie można ją przewiercać, piłować, obrabiać. Idealna nie tylko do mocowania bez gwoździ ale także do uszczelniania.7.Plastelina klejąca

Przypomina zwykłą plastelinę. Nadaje się do wielokrotnego użytku. Przykleja małe przedmioty do drewna, tynku, szkła, metalu, plastiku, porcelany.


Jak kleić, aby przedmioty dobrze się trzymały:

  • Dokładnie odtłuść wybraną powierzchnię, np. przetrzyj alkoholem. Poczekaj aż dobrze wyschnie.
  • Równomiernie nałóż środek klejący.
  • Dociśnij mocno klejone powierzchnie, przytrzymaj przez 30 sekund.

Autor:Małgorzata Świgoń

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz