16 stycznia 2014

Porady - Jak dbać o meble drewniane?
W dzisiejszych czasach producenci mebli drewnianych dbają o każdy detal wykończeniowy. Jednak z czasem i one się niszczą. Meble wykonane z litego drewna nie są tanie, dlatego warto wiedzieć jak o nie dbać, czym je czyścić i pielęgnować oraz jak użytkować by przez wiele lat nie straciły swojego naturalnego piękna i cieszyły Nas swoim wyglądem.


Zasady użytkowania i konserwacji mebli:

  • Meble należy użytkować zgodnie z ich konstrukcją i przeznaczeniem.
  • Meble należy użytkować w pomieszczeniach zamkniętych, suchych i zabezpieczonych przed szkodliwymi wpływami czynników powodujących ich uszkodzenie oraz chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
  • Meble należy stawiać w odległości nie mniejszej niż 1 m od pieca lub grzejnika. 
  • Blaty mebli drewnianych należy chronić przed bezpośrednim działaniem gorących naczyń, rozpuszczalników i przed zamoczeniem.
  • Powierzchnie lakierowane należy chronić przed zarysowaniem. 

Meble drewniane olejowane:

Na co dzień przecieramy je wilgotną ściereczką zgodnie z usłojeniem. Zwłaszcza w początkowej fazie użytkowania mebla należy konserwować je co 8-10 tygodni przy użyciu czystej szmatki nasączonej olejem. Z czasem ograniczyć to do 2 - 3 razy do roku. 
Niebywałą zaletą mebli drewnianych olejowanych jest łatwość usuwania wszelkiego rodzaju przetarć czy rys powstałych na powierzchni mebla. Wystarczy drobno-ziarnisty  papier ścierny i ponowne naniesienie oleju.


Meble drewniane lakierowane:
   
Są one stosunkowo łatwe w czyszczeniu, ponieważ gładka, wodoodporna powierzchnia pozwala na używanie wielu środków dostępnych na rynku bez obawy zniszczenia mebla.
Na co dzień stosujemy miękką gąbkę lub ściereczkę lekko zwilżoną wodą. Co jakiś czas można użyć preparatu na bazie wosku pszczelego do mebli drewnianych lakierowanych. Większość środków nakładamy na odkurzoną i suchą powierzchnię, za pomocą miękkiej szmatki, pozostawiamy na klika minut i dokładnie polerujemy.
Pamiętajmy aby przed użyciem preparatu zapoznać się z zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu.


Meble drewniane woskowane:

Meble tego typu czyścimy łagodnymi mleczkami z dodatkiem wosku. Występuje kilka rodzajów takich środków, np. do drewna jasnego, ciemnego czy owocowego. Należy wybrać odpowiedni rodzaj preparatu do mebla jaki posiadamy. Środek nakładamy na czystą bawełnianą ściereczkę i nanosimy okrężnymi ruchami.  
Regularna konserwacja mebla pozwala na usunięcie kurzu, ślady palców, odświeżeniu koloru oraz nabłyszczeniu powierzchni mebla. 
Pamiętajmy aby przed użyciem preparatu zapoznać się z zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu.


Meble drewniane bejcowane:

Bejcowanie ma na celu wyrównanie barwy podłoża, ukrycie wad na powierzchni drewna oraz zamaskowanie łączeń elementów różniących się od siebie odcieniami. Niestety meble bejcowane są słabiej zabezpieczone przed wnikaniem brudu kurzu, a ponieważ pęcznieją pod wpływem wody można je czyścic wyłącznie na sucho bądź środkami specjalnie przeznaczonymi do takich mebli. 
Dużą zaletą jest to, że jeśli z czasem kolor delikatnie zblednie, można go odświeżyć, malując ponownie tą samą bejcą.
Pamiętajmy aby przed użyciem preparatu zapoznać się z zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu.


Meble drewniane fornirowane:

Taki rodzaj mebli pokryty jest warstwę z drewna, dlatego należy je konserwować jak meble z litego drewna. Pamiętajmy, aby w tym celu wykorzystywać środki specjalnie do tego przeznaczone, gdyż po użyciu niewłaściwych środków mogą pojawić się uszkodzenia.
Podobnie jak w meblach z drewna preparaty nakładamy miękką bawełnianą ściereczką zgodnie z usłojeniem drewna a ich nadmiar ścieramy.
Pamiętajmy aby przed użyciem preparatu zapoznać się z zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu.
Zapraszany na naszą stronę: http://www.domdecor-meble.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz